Polecamy...

Korzyści płynące z picia soków

23 marca 2016

Łatwe wchłanianie składników odżywczych Wszystkie organizmy, w tym my sami, działamy znacznie lepiej w środowisku wodnym. Nasze ciała to w końcu w większości woda i wszystkie procesy biochemiczne zachodzą z jej większym lub mniejszym udziałem, a bez nie nie moglibyśmy żyć.

wyciskany zdrowy sok ​Jest to szczególnie prawdziwe dla naszego układu pokarmowego. Żywność przed wchłonięciem musi być rozdrobniona i zmiękczona, niemal upłynniona, by jelita sobie z nią poradziły. Jest to meczące i do tego powoduje nieefektywność. Kiedy pijemy soki owocowe, wszystkie procesy związane z wydobywaniem witamin czy składników mineralnych i przystosowywaniem ich do łatwego wchłonięcia zostały już za nas wykonane. Co więcej, do naszego organizmu nie trafia ani odrobina celulozy, czyli złożonej substancji budującej ściany komórkowe roślin. Jest ona dla nas całkowicie niestrawna i tylko przeszkadza organizmowi w pracy. Całość procesu trawienia trwa niecały kwadrans, a zaoszczędzoną energie organizm może przeznaczyć na detoksykację.

Właściwości lecznicze

Nie należy przesadzać i traktować soków owocowych oraz warzywnych jako leków. Mają one mimo wszystko duże znaczenie dla naszego zdrowia i potrafią blokować rozwój chorób cywilizacyjnych związanych bezpośrednio z długotrwałym obciążeniem naszego organizmu. Mowa tu przede wszystkim o chorobach układu krążenia i związanej z nimi nadmiernej masie ciała (miażdżyca, nadciśnienie). Mniejsze jest też dzięki nim ryzyko wystąpienia problemów z układem kostnym i stawami, a nawet zębami i dziąsłami. Oszczędzana jest trzustka i wątroba, a antyoksydanty z soków zwalczają komórki rakowe.

zdrowe soki warzywne z wyciskarki Bardzo ważne jest też to, że soki owocowe i warzywne są bardzo bogate w różne składniki odżywcze, których zazwyczaj nie potrzeba za dużo, ale jest o nie trudno w pożywieniu. Istnieje cała masa schorzeń i przypadłości wywoływanych ich przewlekłymi brakami. Picie soków im zapobiega, a do tego fitohormony i flawonoidy z doków skutecznie usuwają zalęgające toksyny. To wszystko razem wzmacnia nasz układ odpornościowy i poprawia przemianę materii, co wpływa na stany zapalne i wszelkie infekcje bakteryjne czy wirusowe.

Dodatkowe źródło wody

Warto jest pamiętać także o tym, że soki owocowe są dodatkowym źródłem wody w naszym organizmie i jest to woda najzdrowsza z możliwych. Jej odczyn jest bowiem idealny i do tego nie zaburza równowagi elektrolitowej w naszym ciele. Nie ma w niej za dużo soli i zasadzie nie można znaleźć lepszego płynu bardziej nadającego się do gaszenia pragnienia po wysiłku fizycznym.

Autor

Ewa Wojtuń

Lekarz medycyny naturalnej.

To może Cię zainteresować