Polecamy...

10 sposobów na lepsze oczyszczanie organizmu dzięki diecie sokowej

30 listopada 2020
Odpowiedni sok może dostarczyć wielu (ale nie wszystkich) składników odżywczych występujących w całych owocach i warzywach. Kluczem jest dodanie odpowiednich składników pochodzących z różnych roślin o dużej gęstości odżywczej i unikanie owoców o wysokim poziomie cukru.
 
"To, co zyskasz, gdy sok wchłonie setki składników odżywczych, substancji fitochemicznych, fenoli, przeciwutleniaczy i enzymów w szybkim i łatwym "opakowaniu", które łatwo schodzi w dół i dosłownie wzmacnia Twoje ciało z tak wielką ścianą odżywczą, jak każda żywność, o której mogę pomyśleć", mówi Bowden.
 
Kupowanie soków tłoczonych na zimno jest wygodne, ale zazwyczaj są one droższe, a plastikowe butelki mogą być nieprzyjazne dla środowiska". Wyprodukowanie własnego soku zajmuje więcej czasu, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze i dokładnie wiesz, co wchodzi w skład tego soku.
 
10 Strategii, które pomogą Ci stworzyć idealny sok do czyszczenia, który pozwoli Ci stracić na wadze i poprawić ogólny stan zdrowia
 
1. Czytaj etykiety na pakowanych sokach. 
Niektóre zawierają dodatek cukru lub innych niepożądanych składników, w tym konserwantów, aby zwiększyć smak i trwałość. Zawsze czytaj o składnikach i zawartości cukru, jeśli kupujesz pakowany sok. Jedna z marek, niewinnie nazywana Green Machine, zawiera 53 gramy cukru w butelce o pojemności 15,2 uncji!
 
2. Zamykając ją.
Możesz nie cieszyć się smakiem tradycyjnych zielonych soków. "Aby naprawdę ożywić swój świeży sok, należy dodać cytrynę i kiść przypraw i roślin, których inaczej nie można by zjeść, takich jak kolendra, pietruszka i korzeń imbiru, które zapewniają odrobinę kopa" - mówi Mark Hyman, MD, w dziale żywności: Co do cholery powinienem zjeść?
 
3. Przebierając warzywa, których możesz nie lubić w swoim soku.
Może jarmuż nie jest twoją filiżanką herbaty. Wrzuć ją do soku w przebraniu z odrobiną imbiru lub cytryny, a nigdy nie poznasz różnicy. To działa dobrze również dla dzieci i młodzieży z fobią warzywną!
 
4. Wypij to natychmiast.
Przygotowanie partii soku może być wygodne, a narażenie na działanie tlenu może obniżyć zawartość substancji odżywczych w świeżo wyciśniętym soku. Jeśli produkujesz własny sok lub kupujesz go w sklepie, wypij go jak najszybciej. Jeśli nie, przechowuj go w hermetycznym pojemniku w lodówce.
 
5. Kupuj ekologiczny, kiedy tylko jest to możliwe.
Środowiskowej Grupy Roboczej (EWG), konwencjonalne produkty zawierają około 178 różnych pestycydów, z których wiele trafia do twojego soku. Wybieraj ekologiczne owoce i warzywa, kiedy to możliwe. W przeciwnym razie należy zapoznać się z przewodnikiem Brudne tuziny i czyste 15 grupy roboczej EWG.  
 
6. Idź po owoce niskocukrowe.
Jeśli używasz owoców w soku, wybierz owoce jagodowe, awokado i kokos, które mają niski indeks glikemiczny.
 
7. Dodaj czyste białko.
Dodanie gałki czekolady lub białka serwatki waniliowej może nadać sokowi wyśmienity smak z optymalnie przyswajalnym źródłem białka.
 
8. Dodaj zdrowe tłuszcze.
Owoce i warzywa zawierają składniki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczach, które Twój organizm lepiej wchłania z dietetycznym tłuszczem. Naukowcy zalecają dodanie 1/2 łyżeczki bogatego w omega-3 oleju rybnego do soku. Jako bonus, te kwasy tłuszczowe zmniejszą wpływ soku na poziom cukru.
 
9. Włóż to wszystko do soku.
"Jeśli twój sokowirówka sobie z tym poradzi - większość może - wrzucić cały, nieobrany owoc", mówi Bowden. "W skórkach żywności, takich jak cytryny, limonki, pomarańcze i kiwi, znajdują się setki cennych fitochemikaliów".
 
10. Spróbuj mieszać.
Zastanów się nad mieszaniem, a nie sokiem. Daily Health Post mówi, że mieszanie "zapewnia, że zjesz cały owoc lub warzywko, które włożyłeś, wymagając mniej zakupów spożywczych i powodując, że więcej błonnika przedostaje się do twojego ciała". W jednym z badań porównano soki i mieszanki. Badacze odkryli, że całe owoce, które zostały zmieszane, miały więcej przeciwutleniaczy niż owoce, które zostały soczone.  
Zainteresowała Cię dieta sokowa? Zamów catering dietetyczny na stronie Cateromarket.

Autor

Robert Bałoń

Dermatolog, trener personalny.

To może Cię zainteresować