Polecamy...

Soki z wyciskarki – czy naprawdę są tak zdrowe?

16 marca 2016

W ostatnich latach obserwujemy coraz większy poziom świadomości ludzi odnośnie zdrowego odżywiania. Bardzo dużo osób zaczyna przykładać wagę do tego co je i w jakiej jakości, ponieważ zdają sobie sprawę, że ma to olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie na co dzień.

Do tej pory królowały fast foody i jedzenie na wynos, obecnie pojawiają się w domach posiłki przygotowane nie tylko własnoręcznie, ale też według własnych przepisów. Na stronach internetowych możemy znaleźć mnóstwo informacji i porad o zdrowym odżywaniu, jest coraz więcej tekstów temu poświęconych, co cieszy pod warunkiem, że przeczytane porady ktoś wprowadzi w życie. Jednym z ulubionych tematów jest picie świeżo wyciśniętych soków warzywnych i owocowych, a my dziś zadamy pytanie, czy takie soki są naprawdę tak zdrowe i godne polecenia, jak jest to przedstawione w większości artykułów? Analizując skład i działanie soków możemy z całą pewnością udzielić tylko jednej odpowiedzi- oczywiście, że są zdrowe i warto je wprowadzić do codziennej diety.

Soki to porcja witamin, minerałów i enzymów w najlepszej formie, które regulują funkcjonowanie naszego organizmu oraz chronią i leczą z wielu dolegliwości. Soki zapewniają nam wysoki poziom energii witalnej i dodają wigoru, przez co jesteśmy aktywni przez cały dzień. Dzięki substancjom jakie są w nich zawarte zachowujemy formę na wiele lat, a tym samym zapewniamy sobie długowieczność. Jeśli dla kogoś te wszystkie cechy to jeszcze mało przekonywujące argumenty, to poniżej przedstawimy bardziej skrupulatnie zalety picia soków:

  •  dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów soki likwidują wiele schorzeń i objawów chorób związanych z niedoborem tych substancji.

odchudzanie przy pomocy soków W ostatnim czasie bardzo popularna jest dieta Gersona, która ma zapobiegać nowotworom, a jej głównym punktem w jadłospisie są soki.

  • mniejsza zawartość błonnika, przez co polecane są dla osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego, głównie żołądka i jelit. Soki oczyszczają organizm z toksyn, bakterii i grzybów, przez co obniżają możliwość zachorowania na te schorzenia i lecza już występujące.
  • soki ze świeżych owoców i warzyw mają zabójcze działanie na komórki rakowe, co potwierdziło wiele badań naukowych. Świeżo wyciśnięty sok zawiera bardzo dużo skoncentrowanych dawek składników działających antynowotworowo, co nie jest jednoznaczne ze zjedzeniem owocu lub warzywa w całości.
  • soki są niezastąpione w diecie osób odchudzających się. Polecane są przez wszystkich dietetyków, ponieważ dostarczają do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, a do tego są niskokaloryczne i szybko się trawią. Otyłość to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych, która zabija co roku tysiące osób, zatem włączenie do diety soków jako jednego z posiłków, ma dobroczynny wpływ na nasze funkcjonowanie.

Autor

Dagmara Tomczyk

Sokoterapeuta, dietetyk, żywieniolog.

To może Cię zainteresować