Polecamy...

Na co zwrócić uwagę kupując wyciskarkę do owoców i warzyw?

29 lutego 2016

Rynek wyciskarek jest wyjątkowo bogaty, obecnie mamy więc na nim do czynienia nie tylko z rozwiązaniami ręcznymi, ale również elektrycznymi. Wyciskarki najczęściej są wykonane z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej, nie brakuje jednak również rozwiązań, które powstają z użyciem szkła i ceramiki.

Jeszcze przed zakupem konieczne jest zwrócenie uwagi na wielkość pojemnika, okazuje się bowiem, że często mamy do czynienia z dość istotnymi różnicami w tym zakresie. Najmniejsze mają pojemność 200 mililitrów, nie brakuje jednak również pojemników litrowych. Czynnik ten ma szczególne znaczenie w momencie, w którym wyciskarka ma służyć więcej niż jednej osobie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wygląd pojemnika. Przyjmuje się, że powinien być on przeźroczysty, pozwoli to bowiem na lepszą widoczność jego zawartości.

Wyciskarki do cytrusów mogą być sprzedawane oddzielnie, bywa jednak i tak, ze są one częścią składową większych robotów kuchennych. Najbardziej charakterystycznym typem wyciskarek są bez wątpienia wyciskarki ręczne. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, a do tego są dość lekkie. Jeśli chcemy z nich korzystać, musimy wykorzystywać siłę własnych mięśni, a tym samym sprawdzają się one przede wszystkim w odniesieniu do niewielkiej ilości warzyw oraz owoców. Ich atutem jest to, że kompaktowe rozmiary pozwalają na ich łatwy transport. Wyciskarki elektryczne zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że zajmują sporo miejsca.

jak wybrać dobrą wyciskarkę?Możemy je dzielić na jedno oraz dwuślimakowe, choć często można usłyszeć, że wyciskarki do cytrusów powinny stanowić odrębną grupę. Ich moc różni się dość znacząco, jeszcze przed zakupem warto więc zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju owoce i warzywa znajdują się w centrum naszego zainteresowania. Innym ważnym kryterium są ostrza i sita. Te ostatnie powinny charakteryzować się dobrą przepuszczalnością, same noże musza być przy tym nie tylko wytrzymałe, ale i wykonane z jak największą starannością. W przypadku sita na przepustowość wpływ ma kilka czynników, za najważniejszy można zaś uznać materiał, z którego są one wykonane.

Sita plastikowe wyposażone w niewielkiej wielkości ostrza często cieszą się popularnością z uwagi na niewygórowaną cenę. Niestety, należy liczyć się z tym, że potrafią się szybko zapychać, warto więc zastanowić się nad sitami wykonanymi ze stali nierdzewnej jako nad alternatywą dla nich. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez wielu producentów jest tez zmienny kierunek obrotów. Okazuje się, że jest to najlepszy sposób na zwiększenie dokładności urządzenia, z którym mamy do czynienia. Warto wspomnieć również o obecnej w wielu wyciskarkach możliwości automatycznego odprowadzania miąższu, co sprawia, że nie ma potrzeby rozkręcania urządzenia w trakcie wyciskania soku. Ważnym udogodnieniem jest też blokada kapania. Często możemy też zapoznać się z bogatym wyborem dodatkowych końcówek.

Autor

Ewa Wojtuń

Lekarz medycyny naturalnej.

To może Cię zainteresować