Sokoterapia- płynne zdrowie w naturalnych sokach.
Nie od dziś wiadomo, że świeże soki warzywne i owocowe to naturalna bomba witaminowa. Są niezastąpionym źródłem witamin, enzymów i składników mineralnych, jakich nie znajdziemy w żadnych innych produktach.
Te cenne składniki wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, są barierą przeciwko wielu chorobom oraz działają oczyszczająco na wszystkie komórki, usuwając z nich złogi toksyn i szkodliwych metali. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych odnośnie picia soków, są doskonałe dla dzieci i dla osób starszych, dlatego warto zapoznać się z zasadami jakimi kieruje się sokoterapia. Spożywanie świeżych, nieprzetworzonych owoców i warzyw, nie zawsze jest wskazane, np. ze względu na dużą ilość błonnika w nich zawartą, co nie sprzyja przy chorobach układu pokarmowego. W sokach ilość błonnika jest mniejsza, więc są polecane dla wszystkich osób które cierpią na stany zapalne układu pokarmowego czy chorobę wrzodową. Poza tym witaminy i minerały w sokach są lepiej przyswajane i szybciej trawione niż w przypadku spożywania ich w całości.
Również ilość antyoksydantów i enzymów jest tutaj zależna od sposobu podania owoców i warzyw lub ich przetworzenia. Urządzenia najbardziej popularne do przygotowania soków, to wyciskarki i sokowirówki, a różnią się one od siebie w kilku zasadniczych parametrach. Sokowirówki to urządzenia szybkoobrotowe, które wyposażone w specjalne ostrza dosyć mocno działają na użyte produkty. Oprócz tego mocno się nagrzewa podczas pracy, a to powoduje utlenienie się enzymów i antyoksydantów, więc jakość takiego soku jest dużo niższa. Wyciskarka to urządzenie wolnoobrotowe, nie nagrzewają się tak podczas pracy, więc też ilości składników odżywczych w sokach są dużo większe. Dodatkowo w wyciskarkach możemy wytwarzać soki z roślin liściastych, ziół czy nasion. Przy zastosowaniu sokoterapii warto więc przemyśleć w jakim urządzeniu będziemy przygotowywać napoje.
Jeśli chcemy, aby sokoterapia przyniosła jak najlepsze skutki powinniśmy zachować kilka reguł , które zagwarantują nam utrzymanie walorów przygotowanego soku. Po pierwsze soki należy wypijać bezpośrednio po spożyciu, nie produkujmy soku na zapas, ponieważ tracą one na swoich wartościach odżywczych. Do produkcji soków najlepiej użyć owoców i warzyw pochodzących z ekologicznych upraw, gdzie do hodowli roślin nie używają pestycydów i innych chemicznych substancji. Starajmy się pić soki codziennie, na przemian z porcją świeżych warzyw i owoców jedzonych w całości. Ważne znaczenie ma pora w jakiej pijemy sok, nie róbmy tego po obfitym posiłku, najlepiej więc na śniadanie lub podwieczorek. Soki warto pić w każdym wieku, dla zachowania zdrowia i urody.